topLogoSpacer
 

Øyslebø skole/Marnar ungdomsskole
Øyslebø skole/Marnar Ungdomsskole 

1.  2.  3.  4.  5.  6.  7.  8.  9.  10.  

LESEPROSJEKT: ROALD DAHL
Publisert: 06.11.2009 skrevet av: Tove Mørkesdal, engelsklærer 8. klasse

picture
 

Det er et faktum at norske ungdommer leser generelt få bøker, og spesielt få engelske bøker.  Mange elever leser kun når det er leseprosjekt på skolen.  Dette måtte vi gjøre noe med, og i den forbindelse har skolen via et prosjekt kjøpt inn 250-300 nye, flotte ungdomsbøker - på engelsk. 

De forskjellige klassetrinnene har to leseprosjekt hvert år, men håpet er jo også å få elevene til å ønske å lese bøkene utenom prosjektene også.  Alle kan låne bøkene når de ønsker, men vi må få ungdommene til å få lyst til å lese først.

I 8.klasse har vi nå hatt en leseperiode hvor vi har dykket ned i Roald Dahls verden av fantasifulle og morsomme bøker som kan leses både av barn og voksne.  Vi har fokusert på de ”små” fortellingene: The Magic Finger, The Fantastic Mr. Fox, The Giraffe, Pelly and Me, Esio Trot og The Enormous Crocodile.

Før selve leseperioden så vi filmen ”Matilda”, etter Roald Dahls bok, på skolen.  Dette ble en liten innledning.  I tillegg tar kap. 1 i engelskboka vår for seg Roald Dahl og hans bidrag til det engelske språket vha hans fantasifulle, morsomme, selvlagde ord.

Elevene fikk utdelt hver sin bok og et ark med oppgaver til den.  Før de fikk begynne å lese, skulle de beskrive forsida, fortelle med egne ord hva boka handlet om utfra teksten på baksida og til slutt fortelle om forventningene sine til boka. 

Vi brukte hver engelsktime hele den første uka til å lese og jobbe med oppgaver.  Oppgavene dreide seg mye om adjektiv og beskrivelser – ellers hadde hver bok sine spørsmål.  Det kunne være å lage egne ord for ting, skrive dikt, skrive en annerledes slutt, egne følelser om boka og handlingen etc.  På denne måten fikk elevene jobbet på en annen måte med boka enn bare å lese, skrive bokrapport og levere.

Noen elever er raske lesere og noen bruker lang tid.  De som ble fort ferdig skulle lage en presentasjon – en reklame for boka på data.  Her skulle de finne bilde av forsida, kanskje et utdrag fra boka, illustrasjoner osv for å få andre til å bli interessert i den. 

Svararkene ble innlevert for å få dem godkjent.  Da alle var ferdige med å lese og jobbe med oppgavene, skulle de jobbe mer intensivt med adjektiv.  De satt sammen i gruppe etter hvilken bok de leste og fikk et visst antall sider å lese fort gjennom for å finne alle adjektivene.  Disse skulle skrives ned, og lærer laget en oversikt over adjektiv som gikk på størrelse, utseende, farger og egenskaper.  Denne oversikten ble så gitt ut til elevene igjen for oppbevaring til senere bruk. 

Leseprosjektperioden endte opp i en skriftlig prøve hvor alle fikk spørsmål etter hvilken bok de hadde lest.

I etterkant ble elevene bedt om å evaluere leseperioden.   De aller fleste hadde lært mer om adjektiv, og noen synes også det egentlig var gøy å lese og jobbe på denne måten med boka. 

Neste gang skal de velge bok selv blant vårt rikholdige sortiment, så forhåpentligvis får enda flere interesse for hvor fantastisk lesing kan være.

   
   
   
   

 
 
.