Ulike måter å lese på.
Les artikkelen og hent ny inspirasjon-->De barnehageansatte begynte å lese på helt andre måter enn før. Det ga resultater. (utdanningsnytt.no)
Tips til lesestunden
● Du kan øke barnas ordforråd ved å sette ord på det barna har rundt seg når dere er på tur, når barna kjenner og smaker på ting. Barnet øker ordforrådet ved å prøve ut språk sammen med andre.
● La barna være de som er språklige aktive, og la dem få kommentere det som skjer i boka, underveis.
● Sørg for at barna får snakke sammen om boka, og ikke bare svare på spørsmål fra den voksne.
● Les for barna i små grupper. Da er sjansen for at de tør å snakke sammen, større.
● Ha kjennskap til bøkene du leser for barna. Mange bildebøker handler om vanskelige følelser, og da er det viktig å være forberedt.
● La barna møte et mangfold av bøker, også tekster som noen opplever som utfordrende å lese, som for eksempel om vanskelige følelser, sjalusi og kjønnsidentitet.
● La barna lese sakprosa, som bøker om dinosaurer, insekter og gravemaskiner. Sett deg inn i det barna er interessert i, som hva en grabb eller hjulvekter er, eller at insektene har følehorn og bein. Barn må lære ordene i en sammenheng.
Kilde: dosent Trine Solstad ved Universitetet i Sørøst-Norge, campus Vestfold