Publisert: 19. mai 2026 | Sist endret: 19. mai 2026 | Forfatter: Hilde Fauskanger

Karakter og klagerett

Karakterer og klagerett

Våren 2026 publiseres karakterene for 10.trinn mandag 1.juni kl.14.00. Klagefrist er 11.juni kl.15.00.

Standpunktkarakterene for 8. og 9.trinn publiseres samme dato med samme tidsfrist. På 9.trinn gjelder fagene Mat & Helse, Kunst & Håndverk og Valgfag. På 8.trinn gjelder det Valgfag.

Grunnlaget for karakterfastsettelsen i ungdomsskolen er en helhetsvurdering av elevens kompetanse på slutten av skoleåret. Dette innebærer at elevens forutsetninger i de ulike fagene ikke blir trukket inn i karakterfastsettelsen, med unntak av karakteren i kroppsøving.
Dersom du mener at karakteren du har fått ikke stemmer med den kompetansen du har, ber vi deg gjøre følgende:

1.Ta kontakt med faglærer i Visma flyt skole eller mail og be om en samtale for å få begrunnelse for karakteren(e). Eleven eller foresatte kan også kontakte kontaktlærer for å få hjelp til å opprette kontakt med faglærer.
   Ønsker du fortsatt å klage, gjør du følgende:

2.Send en skriftlig klage til skolen(rektor). Klagen må signeres av eleven eller foreldrene. Det må gå fram hva eleven klager på, og klagen bør inneholde annen relevant informasjon og begrunnelse for klagen.

3.Skolen skal ta stilling til klagen før den oversender klagen til klageinstansen. Det er nytt at skolen selv kan endre vedtaket til gunst for eleven, dersom skolen er enig i klagen. Dersom skolen velger å sette karakteren opp, er dette et nytt vedtak. Vedtaket skal begrunnes og eleven får ny rett til å klage.

4.Hvis skolen ikke er enig i klagen, vil faglærers begrunnelse samt rektors uttalelse sendes samlet til Statsforvalteren med kopi til klager.
5.Statsforvalter avgjør om klagen tas til følge eller ikke.
6.Tas klagen til følge, sendes saken tilbake til skolen for ny vurdering og det er rektor som fastsetter endelig karakter. Den kan ikke påklages.
Tas klagen ikke til følge, blir karakteren stående.

Vær oppmerksom på at: Man har klagerett på om karakteren viser riktig kompetanse, og om den er satt på riktig grunnlag. Man skal også ha vist kompetanse på ulike måter.
Man kan ikke klage på underveisvurderingen. Dersom man er misfornøyd med informasjonen man får gjennom skoleåret må det tas opp underveis i året.

Husk at du:
Må klage innen 10 dager etter at karakteren din er satt.
Snakke med faglæreren før du bestemmer deg for å klage. Du kan også få råd fra kontaktlærer eller rektor.
Må levere klagen skriftlig til skolen din.
Må undertegne klagen din.
Resultatet av klagen kan være at du beholder karakteren din, eller at du får en bedre eller dårligere karakter. Du får vite resultatet av klagen av skolen din.