Gosen skole er en ungdomsskole i Stavanger kommune
Skolen har to avdelinger: 8. - 10. trinn med ca 340 elever, fordelt på 12 klasser, og en STOLT-avdeling med 33 elever fordelt på fire grupper.
Vi er rundt 80 ansatte. Driftsstyret er skolens øverste rådsorgan; dette er sammensatt av representanter fra foreldre, elever, personale og en politisk valgt representant.
Litt om Gosens historie
Gosen skole er en offentlig ungdomsskole i Stavanger kommune. Skolen var innflytningsklar i 1974 og ble rehabilitert i 2008. Skolebygget
er plassert der Hafrsvang gård en gang lå. Dette er et historisk landskap med funn fra bosetninger tilbake til steinalderen, 8000 år f. Kr.
Gosen har siden oppstarten hatt litt ulike tilbud og undervisningsstrukturer, men er nå delt i fire paralleller på tre trinn, i tillegg til STOLT-avdelingen. Elevene kommer i hovedsak fra nærområdet, men STOLT har elever fra hele Stavanger. Rektor fra skoleåret 2019/2020 er Anne-Marthe Nygård Basso. Nygård Basso avløste Hilde Solberg, som var rektor i perioden 1995 – 2019.
For å minne oss om Gosen-områdets historie er det utformet en kunstnerisk akse fra Jernalder-museet via gymbygget til biblioteket: Utenfor gymbygget har kunstneren Teresa Puig felt ned et omriss av driftsbygningen til Hafrsvang gård i asfalten. Kunstverket er kalt "Mapping Memories" og stod ferdig i 2018.
Tuntreet ved gymbygget ble plantet av gårdens første eiere (Olena og Magnus Schei). I 2018 fikk det en "sokkel" i samme materiale som fasaden til Jernalder-museet, hvor det står "Hafrsvang gård 1905 - 1965". Sokkelen har også et mønster (det samme som på museets fasade), som er hentet fra en urne fra eldre jernalder (ca 500 f. Kr), funnet i nærområdet. Denne urnen har vi en replika av, i glassbrønnen som er nedfelt i bibliotekets gulv. Her er også en tidslinje og kopier av andre funn fra området.
For å minne oss på at Gosen er bygget på jordbruksland, fikk kunstneren Tor-Arne Moen i oppdrag å male et bilde av de to første eierne, foran driftsbygningen på gården. Maleriet "Under lindetreet våren 1939" henter motiv fra et foto vi fikk låne av gårdens etterkommere og ble avduket i 2018. Det henger nå i foajeen i gymsalen.
Gosen
har markert seg på flere områder og var nasjonal Demonstrasjonsskole i 2004-2006, Europeisk pilotskole for Kulturbyen Stavanger
i 2008, og Norges første ungdomsskole som fikk Debios serveringsmerke i sølv
for over 50 prosent økologisk mat i elevkantinen.
Gosen
har statusene Ungt entreprenørskap, Teknolab, Enis og Miljøfyrtårn, og har
fått flere priser for kunst- og kultursatsingen. Blant disse prisene er den nasjonale DKS-utmerkelsen
Gullsekken (2009) og Nasjonalt senter for kunst og kultur
i skolen sin Klinkprisen (2012).
Denne prisen var Gosen den første skolen som fikk.
Gjennom valgfaget "Teknologi i Praksis" får elevene ved skolen
tilbud om å delta i verdens største teknologikonkurranse for ungdom, FIRST Lego
League, (FLL). Skolen har deltatt under navnet "Team
Gosen" siden 2012. I 2017/2018 kom elevene helt til finalen i FLL
Estonian Open i Tallinn, Estland, hvor laget
endte på en respektabel 27. plass. Året etter fikk laget andreplass i den skandinaviske finalen og ble invitert til FLL
Izmir Open i Izmir i Tyrkia, og påfølgende år ble laget invitert til FLL
South Pacific Open i Sydney, noe laget måtte takke nei til.
Gosen er en av Norges ledende skoler innenfor kunst- og
kulturfeltet. Ikke bare arrangerer skolen landets største ungdomsskole-revy (Gosenrevyen),
men skolen har også et stort utvalg kunst av norske og internasjonale kunstnere,
som Alexander Tokarev, Patrick Thomas, Pushwagner, Elin Melberg og Natasja
Askelund.
I tillegg har Gosen landets største faste samling med kumlokk, plassert i skolens uteområde. I samlingen er det kumlokk fra alle landets fylker, for eksempel jubileumslokk fra Bergen, Lillehammer og Trondheim. I forbindelse med demokrati-jubileet i 2013/2014 laget Gosen et eget kunst-lokk, etter ide fra kunstnerne David og Linnea Calder.
Dette lokket finnes det bare 15 av, hvorav tre ligger i skolegården og 11 er
plassert rundt om i Stavanger sentrum, ved bygninger som har tilknytting til
demokratiske verdier.
Gosenrevyen settes opp hvert år for elevene på
niende og tiende trinn. Revyen spilles for opptil 9000 tilskuere hvert år og ble satt opp for første gang i 1989. Fra 1991 har den blitt arrangert
hver vår, med unntak av 2021 grunnet utfordringer i forhold til smittevernhensyn under koronapandemien. Tidligere ble revyen satt opp i Tjensvoll og Madla bydelshus, men fra 2000 har
revyen blitt spilt i skolens gymsal. I 2016 feiret revyen 25-årsjubileum med "Fest og glede", hvor de beste innslagene fra tidligere revyer ble vist.
Gosens satsing på kunst og kultur har resultert i at flere tidligere elever har utmerket seg innen ulike områder.
Blant dem er:
Skuespiller og forfatter Eili Harboe, fotballspiller
Erik Thorstvedt, forfatter og musiker Tore Renberg,
profesjonell skateboarder Christian Brox, skuespiller Arthur Berning, skuespiller Siri Seljeseth, vinner av Idol 2016 Marius Samuelsen, og youtubeprofilene E. T.
Brothers.
Internasjonale samarbeid
Gosen har hatt mange internasjonale samarbeid, hvor lærere og elever har delt kunnskap, erfaringer og kulturopplevelser. Blant landene vi har hatt flerårige utvekslingsprosjekt med er Palestina, England, Frankrike og Tyskland.
Siden oppstarten i 2004 har skolen vært en del av
vennskapssamarbeidet mellom Stavanger og Nablus på Vestbredden i
Palestina. Gjennom årene har mange gosenlærere besøkt vennskapsbyen og mange
palestinske lærere og elever har kommet til oss. Vår nåværende vennskapsskole
heter Saeb bin Amer og er en jenteskole med ca 250 elever. Stavanger
universitet har også flere samarbeidsprosjekt i Nablus, og når de får delegasjoner på besøk, tar de ofte turen innom
Gosen for å se hvordan vi driver.
Gosens bidrag til Kulturbyåret 2008 var å arrangere Internasjonale kulturverksted for barn og unge i 2007 og 2008, hvor elever og lærere fra Stavanger, Nablus, Frankrike, Madagaskar, England og Tyskland deltok.
Gosen har også gjennom mange år samlet inn penger til Unicefs prosjekt "Schools for Africa".