Sosiale medier

Sosiale medier er et viktig tema for mange foreldre.

Det er ikke alltid enkelt for foreldre i en klasse eller gruppe å bli enige om regler – og det trenger heller ikke være målet. Det viktigste er at foreldre diskuterer temaet sammen, og at ulike meninger og tanker får komme fram. Når diskusjonene skjer på en strukturert og saklig måte, er det stor sannsynlighet for at man likevel enes om noen felles punkter.

 

KFU vil minne om at det er viktig å ikke dømme andre foreldre for de valgene de tar for sine barn når det gjelder sosiale medier, mobilbruk og gaming. Familier har ulike forutsetninger, og derfor tas det også ulike valg. På barneskolen – særlig på de lavere trinnene – kan det likevel være et mål at klassen har noen enkle felles regler. Da kan foreldre være trygge på at reglene som gjelder hjemme, også blir respektert når barna besøker hverandre.

I januar 2025 arrangerte KFU en SoMe-samling hvor foreldrerepresentanter fra alle barneskolene i Stavanger var invitert. Samlingen startet med foredrag om digital mobbing ved Ida Sjursø fra Læringsmilijøsenteret i Stavanger. Derette holdt Maria Steinskog fra Barnevakten et innlegg hvor hun delte kunnskap og praktiske tips rundt temaet sosiale medier, og hvordan foreldre kan samarbeide for å skape tryggere nettvaner for barna.

Etter foredragene fulgte en workshop der deltakerne diskuterte forslag til SoMe-planer for de ulike klassetrinnene. Alle forslag, ideer og innspill ble samlet inn av KFU, som i etterkant har utarbeidet dokumenter skolene kan bruke som utganspunkt i sitt arbeid. Planene kan implementeres slik de foreligger, eller tilpasses FAU og skolens behov. 

Arbeid med sosiale medier er et kontinuerlig arbeid. Det holder ikke å sende ut én informasjonsflyer – uansett hvor god den er. FAU bør bestemme seg for å ha dette som en fast fokus-sak på skolen, gjerne med et eget SoMe-utvalg. Utvalget kan sette seg inn i relevant informasjon, løfte temaet inn i klassene via klassekontakter og oppmuntre til samtaler blant elever og foreldre. På den måten bygger man en kultur for et trygt og positivt SoMe-miljø på skolen.

 

Har du spørsmål om dette arbeidet? Ta gjerne kontakt med KFU!

 

Ps. Takk til Nylund skole for tillatelse til å dele deres SoMe-flyer.