Meny
Velg seksjon Forside
SFO
1. trinn
2. trinn
3. trinn
4. trinn
5. trinn
6. trinn
7. trinn
Nye 1.klasse
Besøksadresse Skaraveien 100 4326 Sandnes Telefon: 91322880
Postadresse Sandnes kommune Kleivane skole Postboks 583 4302 Sandnes
Redaktør: Berit Voster Heggen
Ordensreglement for Sandnesskolen
ordensreglement for Sandnesskolen
Oversett siden til et annet språk
Translate page to another language
Traducir la página a otro idioma
Vitenskapsdag på Kleivane skole

FOR en kjekk dag!
Onsdag har vi hatt vitenskapsdag på skolen. Her var alle skolens elever forskerspirer. Vi hadde kick off show med Science circus i aulaen, etter dette jobbet alle klassene med egne eksperimenter. Gøy!



1., 2. og 3.trinn startet dagen i klasserommene sine. Der snakket vi masse om vitenskap. Hva er det? Elevene var skikkelig flinke til å komme med gode refleksjoner! Vi snakket om begrepene forskning, forsøk, hypotese, konklusjon, kunnskap, observasjon og mikroskop. Vi fikk kikket litt i mikroskop og måtte lage oss hypoteser om hva det var vi kikket på. Kjempespennende! I andre økt var vi på vitenskapsshow. Vi fikk besøk fra «Science circus » fra Vitengarden. De viste oss ulike eksperimenter med både luft, vann, flammer og tørr-is. Veldig gøy!

I siste økt var det vi selv som var forskere!
Vi gjennomførte flere ulike forsøk. Vi hadde bomull i vann, vi laget playdoh ved hjelp av potetmel og balsam, og de voksne slukket telys ved hjelp av gass laget av natron og eddik, og vi så på hva som skjedde med pepper i vann og en dråpe såpe.
Mye latter, nysgjerrige elever, gode tanker og hypoteser og litt griseri ☺️

På 4. trinn startet vi dagen i klasserommet, der snakket vi litt om vitenskaplige begreper (vitenskap, forskning, hypotese, forsøk, observasjon, konklusjon). Deretter gjennomførte vi tre forsøk klassevis. Dette er forsøk elevene kan gjennomføre hjemme med litt voksenstøtte (Bomull i vann, Pepper i vann, Usynlig lysslukker). I den andre økten hadde Science Circus et show i aulaen for 1.-4. trinn. Der fikk elevene se hvordan de kunne trylle vekk vann fra en kopp ved hjelp av pulver som finnes i bleier, rakett som føyk fra ene enden av aula til den andre og flammepulver som ble blåst ut i en sky. Helt på slutten helte de varmt vann i flytende nitrogen og laget en hel sky inne i aulaen . Etter storefri fikk klassene besøk fra Science Circus inne i klassen, elevene skulle da lage papirraketter som skulle sendes opp ute ved hjelp av lufttrykk. Vi var heldige med både opphold og rakettene føyk både høyt og langt, mulig de kraftige vindkastene hjalp litt ekstra . Elevene har delt mange gode tanker om hva de likte med dagen og satt ord på hypoteser, observasjoner og konklusjoner.

5., 6. og 7. trinn startet med kick off show i aulaen, deretter fikk de opplegg skreddersydd av Vitengarden samlet i klassen. Noen klasser fikk eksperimentere med luft og lagde raketter og testet disse ute, andre var inne og lagde el biler. Alt i alt en knallkjekk dag - karakter 9 av 10 ifølge elever på 5.trinn.


Main Image
Bilde 1 av 30