I flere uker har elevene lært om temaet "kroppen min eier jeg".
Alle barn har rett til å bestemme over sin egen kropp. Og det finnes ting som voksne aldri skal gjøre med kroppen til barn. Elevene har fått god innsikt i temaene kropp, grenser, overgrep og hvordan vi kan få hjelp hvis vi trenger det.
Alle barn har rett til å bestemme over sin egen kropp. Men ikke over andre sin kropp. Under «Kroppen er din» lærer vi om forskjellige følelser vi har i kroppen – og om hva som er lov og hva som ikke er lov å gjøre med kroppen til barn.
Vi har vært innom Norges lover, snakket om det å være redd, si STOPP, si ifra til en trygg voksen, " det er aldri din skyld", og hva er forskjellen på gode og vonde hemmeligheter?
Vi har sett flere filmer, lest, lytta og snakket mye sammen i klassen.
Elevene har stilt mange gode spørsmål og reflektert rundt temaet.
Ett av spørsmålene som en av elevene stilte var: " hvorfor gjør noen voksne slike ting mot barn"?
Elevene har kommet hjem med flere arbeidsark knyttet til emnet. Her ser dere 2 av tegningene som noen elever lagde i dagens siste økt om emnet.
Og alle elevene har lært seg tlf. nr. 116 111